IMF: Yapay zeka istihdamın yüzde 40’ını etkileyecek

Uluslararası Para Fonu’nun analizine göre, yapay zekâ küresel iş alanlarının neredeyse yüzde 40’ını etkileyecek.

Analize göre, gelişmiş ekonomiler gelişmekte olan piyasalara ve düşük gelirli ülkelere kıyasla daha fazla etkilenecek. Gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelere kıyasla gelişmiş ekonomilerde işlerin yaklaşık yüzde 60’ının yapay zekadan etkilenmesi öngörülüyor.

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva çalışmayla ilgili kaleme aldığı blog yazısında, “Çoğu senaryoda, yapay zeka muhtemelen genel eşitsizliği kötüleştirecek ve bu da politika yapıcıların teknolojinin sosyal gerilimleri daha da artırmasını önlemek için ele alması gereken rahatsız edici bir eğilim” dedi.

EŞİTSİZLİĞİ ARTIRACAK

Analize göre, yapay zekanın gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi, büyük ölçüde teknolojinin yüksek gelirlileri ne kadar desteklediğine bağlı olacak. Ayrıca yüksek gelirli çalışanların ve şirketlerin yapay zeka sayesinde daha fazla üretkenlik göstermesi, sermaye getirilerini artırarak servet uçurumunu genişletecek.

Georgieva, ülkelerin kapsamlı sosyal güvenlik ağlarını ve çalışanlar için yeniden eğitim programlarını sağlamaları gerektiğini söyledi.

Analize göre, yapay zekanın bazı işleri tamamen değiştirme potansiyeli olsa da, daha olası senaryo insan işini tamamlayacağı yönünde.

TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

Georgieva’nın yapay zeka konusundaki görüşleri, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda küresel iş dünyası ve siyasi liderlerin bir araya geldiği ve yapay zekanın da tartışıldığı bir döneme denk geliyor.

Şirketler gelişmekte olan bu teknolojiye para yatırıyor ve bu teknoloji bazen çalışanlar arasında iş kaybına yönelik endişelere yol açıyor.

Avrupa Birliği, geçen ay yapay zeka ile ilgili güvenceleri belirleyen mevzuat üzerinde geçici bir anlaşmaya varırken, ABD hala federal düzenleyici tutumunu tartışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir