Yasa tasarısı kabul edildi… TikTok tamamen yasaklanıyor!

Montana, TikTok’un kendi sınırları içinde faaliyet göstermesini tamamen yasaklayan ilk ABD eyaleti olmaya hazırlanıyor. Hazırlanan tasarının Cuma günü 54-43 oyla nihai onayı aldığı belirtildi.

TİKTOK’UN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İLK ABD EYALETİ

Montana’da önerilen TikTok yasağı, TikTok’un devlete ait cihazlarda kullanımını yasaklayan eyaletlerin neredeyse yarısı ve ABD federal hükümeti tarafından halihazırda uygulanan kısıtlamaların ötesine geçiyor.

Gianforte’un tasarıyı onaylaması halinde Montana, ABD’de TikTok’un tamamen yasaklandığı ilk eyalet olacak. Aynı eyalette geçen yıl TikTok uygulamasının devlet kurumlarında çalışanlar için yasaklanmıştı.

ABD, ÇİN’E GÜVENMİYOR

Çinli ByteDance firmasına ait olan TikTok’a, kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği ya da Pekin yanlısı propaganda ve yanlış bilgilendirmeyi teşvik edebileceği endişeleri nedeniyle büyük ilgi gösteriliyor.

FBI ve CIA liderlerinin yanı sıra her iki siyasi partiden milletvekilleri tarafından dile getirilen endişelere rağmen, bu iddiaları destekleyecek somut bir kanıt bulunmuyor.

Montana’da TikTok’un yasaklanması önerisine mahkemede itiraz edilmesi muhtemel olsa da, olası Çin casusluğuna ilişkin endişeleri gerekçe göstererek TikTok’suz bir Amerika için bastıran ulusal kanun yapıcılar için bir başlangıç noktası olabileceği düşünülüyor.

TikTok halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde devlete ait cihazlarda yasaklanmış durumda.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir