Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları TEKNOFEST’te Tanıtıldı

Türkiye’nin teknoloji ve bilim alanındaki en büyük etkinliği olan TEKNOFEST, bu yıl 29 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Teknofest’in bugünkü etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Türkiye’nin uzay yolculuğu programına değinen Erdoğan, Türkiye’nin uzaya gidecek ilk yolcularının belirlendiğini duyurdu. Erdoğan, “Biri asıl biri yedek iki uzay yolcumuzu belirledik. Uzay yolcusu olma hakkını kazanan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Uzayda 14 gün kalacak uzay yolcuları kimler?

Türkiye’nin uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Cihangir Atasever olduğunu açıklandı. Alper Gezer Avcı, Hava Kuvvetleri’nde görev almış başarılı bir F-16 pilotu, Cihangir Atasever ise Roketsan’da görev almış bir sistem mühendisi. Uzay yolcularının Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacakları ve 13 farklı deney gerçekleştirecekleri duyuruldu.

Türkiye, 9 Şubat 2021’de Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan Milli Uzay Programı’nı açıklamıştı. Programın 10 stratejik hedefi arasında, Ay’a yumuşak iniş yapmak, yerli ve milli uydu geliştirmek ve uzaya insan göndermek yer alıyor.

Türkiye’nin uzaya insan gönderme hedefi, hem bilimsel hem de siyasi bir öneme sahip. Türkiye, bu hedefi gerçekleştirerek dünyada uzaya insan gönderen 10 ülke arasına girmeyi amaçlıyor. 2023 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanan bu uzay görevi, bunlardan ilki olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir