Türk-Rus Ortak Merkez Komutanlığı: Karabağ’da son iki günde ateşkes ihlal edilmedi

AA

Türk-Rus Ortak Merkezi, Karabağ’daki durumla ilgili açıklama yaptı.

ordusu, antiterör operasyonunu başarıyla tamamladı.

Bölgedeki Ermeni gruplar silah bırakmak zorunda kalırken, son iki günde ateşkes ihlali yaşanmadı.

Azerbaycan’ın işgalinden kurtardığı Karabağ’da ateşkesin uygulanmasını denetlemek ve gözlemlemek için kurulan Türk-Rus Ortak Merkezi çalışmalarını sürdürüyor.

30 Ocak 2021’den itibaren çalışmaya başlayan merkezin faaliyetleri, Türk ve Rus heyetleri tarafından hazırlanan görev ve sorumluluklara ilişkin yönetmeliğe uygun devam ediyor.

Ateşkes ihlali kayıtlara geçmedi

Bölgede barış ve huzurun tesisi için görev yapan Merkez, İHA’lar dahil kendi keşif ve gözetleme teçhizatlarıyla ihlalleri belirliyor, her iki taraftan gelen ihlal bildirimlerini takip ediyor.

Bu kapsamda, İktisadi Bölgesi’nde 24 saat esasına göre ateşkese uyulup uyulmadığını kontrol eden Türk-Rus Ortak Merkez Komutanlığınca, 25-26 Eylül tarihlerinde ateşkes ihlalinin kaydedilmediği açıklandı.

Antiterör operasyonu sonrasındaki ilk görüşme

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, 19 Eylül’de Karabağ’da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmış, Karabağ’daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler, yaklaşık 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmış, sözde Ermeni yönetim, silahlı güçlerini feshetmişti.

Azerbaycan, Karabağ Ermenilerinin temsilcilerini entegrasyon konularını görüşmek üzere davet etmişti. İlki 21 Eylül’de Yevlah şehrinde yapılan entegrasyon görüşmeleri devam ediyor.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül 2020’de başlattığı “Tek Vatan Harekatı” ile Ermenistan’ın işgali altındaki 5 kent merkezinin kurtarılmasının ardından Ermenistan, 10 Kasım’da yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden bildiriye imza atmıştı.

Kurulan gözlem merkezi

Bildiride, tarafların ateşkese uyması, denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla gözlem merkezi oluşturulması kararlaştırılmıştı.

Türk-Rus Ortak Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı, Türk ve Rus savunma bakanları tarafından imzalanmış, merkez, 30 Ocak 2021’de düzenlenen törenle faaliyetlerine başlamıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir