Polonya’dan, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sonuçları konusunda Tayvan vurgusu

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Kiev’in desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Tayvan’ın bağımsız kalması için Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasında desteklenmesi gerekiyor. ‘Tayvan bizi ilgilendirmez’ diyerek Ukrayna’yı koruyamazsınız. Tayvan’ın bağımsız kalmasını istiyorsak Ukrayna’yı desteklemeliyiz.” dedi.

ABD ziyareti kapsamında Washington’da bulunan Morawiecki, düşünce kuruluşu Atlantic Council tarafından düzenlenen programa katıldı.

Morawiecki, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Kiev yönetiminin daha fazla desteklenmesi ve kolektif duruş sergilenmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna’daki durumun Çin ve Tayvan’daki gelişmeleri etkileyebileceğine değinen Morawiecki, “Tayvan’ın bağımsız kalması için Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasında desteklenmesi gerekiyor. ‘Tayvan bizi ilgilendirmez’ diyerek Ukrayna’yı koruyamazsınız. Tayvan’ın bağımsız kalmasını istiyorsak Ukrayna’yı desteklemeliyiz. Ukrayna savaşı kaybederse ertesi gün Çin, Tayvan’a saldırabilir. Burada çok büyük bir bağlantı görüyorum. Ukrayna’daki durum ile Tayvan ve Çin’deki durum arasında çok fazla alaka var.” diye konuştu.

Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna ile savaşının aslında Batı ile bir savaş olduğu ve Çin’in muhtemelen bu politikayı desteklediği değerlendirmesinde bulundu.

Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin dünyanın geleceği için çok önemli olduğunu belirten Morawiecki, Çin’in Rusya’ya verdiği desteği görmekten endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

Morawiecki, Polonya ve ABD’nin, Ukrayna’yı desteklemekte kararlı olduğunu vurgulayarak tüm müttefiklerin desteğine ve tam katılıma ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Polonya’nın Avrupa güvenliği için önemli bir dayanak noktası olduğunu söyleyen Morawiecki, Varşova yönetiminin savunma harcamalarında lider ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir