İçişleri Bakanı Soylu tvnet’te: Asıl provokasyonu İmamoğlu yapıyor

İçişleri Bakanı Soylu, konuk olduğu tvnet canlı yayınında, gazeteciler Serhat İbrahimoğlu, Hüseyin Likoğlu ve Nedim Şener’in gündemin sıcak başlıklarıyla ilgili sorularına yanıt veriyor.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Erzurum İstanbul’u kaplamak için yapılan bir iş. Siyasetin ve seçimin kuralları var. Ve bu kurallara uymayanlar var. Esas mesele şu, YSK nereyi miting meydanı olarak verirse orada yapılmalı. Çarşının içindeki insanlarla miting yapabilmek için farklı alanlar tercih ediyorlar. Miting için kura çekiliyor. İstanbul için de kura çekildi. Miting nerede oldu? Atatürk Havalimanı. Onlara Maltepe çıktı onlar da Maltepe’de yaptı. Burada seçim kurallarına itaatsizlik söz konusu. Siyaset sorumluluk ister.

Erzurum’da gerçekleşen olayla ilgili 16 gözaltı

Erzurum’a gitmişsin, miting yapılmayacak yerde miting yapmışsın. Bu dünyanın en büyük yalancısıdır ve sahtekardır. İBB’nin başında sahtekar bir adam vardır. Ben bunlara yönelik güvenlik tedbiri almakla mükellefim. Miting yapılması gereken yerde yapmazsan oraya provokasyon yapmaya da gelirler. Provokasyonu Ekrem İmamoğlu yaptı. Bugün orada provokasyonları yapanları bulmak da bizim görevimiz. Tespit edilen 21 kişiden 16’sı gözaltına alındı.

Bu şekilde bir hır çıkarmaya çalışıyorlar ama Ekrem İmamoğlu devletin gücünü bilmiyor. Bu olaylardan bir şey çıkmaz, olan olaylar olur. Benim usulüm şudur. Planlanan bir olay var mı? Aniden gelişmiş olay mı? Siyaset buna teşnedir. Muhtarlık seçimlerinde bile ani olaylar çıkabilir. Orada kafamızı karıştıran sadece bir kişi var. Bir uzman çavuş. FETÖ’yle daha önce irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespit edilmiş. Adli kontrolle de serbest bırakılmış sanırım. Eğer bu şekilde bir miting yapılıyorsa provokasyona açıktır. Ben de yapıyorsam açık.

Erzurum’da saldırıyı gerçekleştiren ilk provokatörlerden biri

Polislerin olaya müdahale etmediği iddiası

Polislerin olaya müdahale etmediği yalan. Böyle bir şey mümkün mü. Siyasetçinin sorumluluğu şudur. Çıkar beni dinlemenizi istiyorum der. Sonra da teşekkür eder gider.

Akşener’in Gaziantep’te esnaf buluşması izni

Akşener’in itibarı düşüyor. Ancak böyle toplumsal olaylarla ayakta kalabilmeye çalışıyorlar. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Kılıçdaroğlu arasında bir itişme var. Ben ne yapsam da öne çıksam derdindeler. Şu ana kadar gittikleri hiçbir yerde sorun çıkmadı. Arnavutköy’deki esnafı ziyaret ettim. Esnafı ziyaret etmek için izne mi gerek var? Gerek yok izne. Anladığım kadarıyla bunlar işi kılıfa uydurmaya çalışıyorlar. Siyaseti bu kadar kötüye kullanan bir yapı daha görmedim.

İstanbul Mitingi hakkında değerlendirme

Bir mitingin hazırlığını bir teşkilat yapar. Öncelikle bu sayın Cumhurbaşkanımızın etkisidir. Emniyeti de kutluyorum. Millet bu mitinge yürüyerek geldi. Bu sahiplenmedir. Bu mitinge gelmek değil duruş göstermektir. Maltepe 165 bin kişi toplamış. Bize oy verecek olan insanlar bunu her yerde gösterdiler. Bu mitingde ben de konuşma yaptım öyle coşkuluydu ki, Cumhurbaşkanımıza konuşma alanını açan miting alanının kendisi. İnsanlar akarak geldi. Bu pazar gününe hazırım mesajı veriyor. Ben aslanıma sahip çıkacağım diyor bu duruş.

Dış basının provokatif paylaşımlarına tepki

Alman derin devletinin ne yaptığı ortada. Alman derin devleti Amerika’nın altında. Zaten derin devlet yapısını oluşturan Batı’dır. Tayyip Erdoğan büyük devrimler yaptı. Eskiden müsteşarlar yönetirdi bakanlar havada kalırdı. Erdoğan bu devrimleri gerçekleştirdi Türkiye’de. Bu anlamda Türkiye bambaşka bir seviyeye geldi.

Batı’da seçim olurken bile Erdoğan’ı hedef alıyorlar. Amerika bunları fonluyor. Macaristan’da da yapıldı Bulgaristan’da da yapıldı. Türkiye bu oyunu değiştirdi. Biz seçimizi Amerika ve uzantılarıyla beraber yapıyoruz. Bu seçim bay bay Kemal’le yapılan bir seçim değil. Bu seçim kendini bitirmiş bir Akşener’le yapılan bir seçim değil. Bu seçimin konusu içerisi değil, bu seçimin konusu dışarısı. Amerikan Başkanı Biden, her şeyi konuşuyor. Afganistan’da neler yaptıkları ortada, Irak’ta ortada. Burada bir terör örgütü kurarak Türkiye’nin uğraşmasını istiyor.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir