Berat Albayrak’a “Damat” Dediği için Soruşturma Açılan Beşiktaşlı Yönetici Hakkında Karar Belli Oldu!

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yönelik ‘Damat’ ve ‘Utanmadan’ ifadelerini içeren bir açıklama yapan, eski Beşiktaş Divan Kurulu üyesi ve Avukat olan Ali Rıza Dizdar hakkında, 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı. Berat Albayrak’ın bu ifadeleri ‘hakaret’ olarak değerlendirip şikayetçi olması sonucu başlatılan dava, son duruşmasını dün gerçekleştirdi. Mahkemenin verdiği kararı ilk kez Halk TV paylaştı.

Kaynak: https://halktv.com.tr/gundem/iki-yila…

15 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen Beşiktaş ve Göztepe arasındaki futbol maçıyla ilgili bir durum, İstanbul Barosu’na üye Avukat Ali Rıza Dizdar’ı hâkim karşısına getirdi.

Beşiktaş’ın, kural hatası nedeniyle 2-1 kaybettiği maçın tekrarlanması talebi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından reddedildi.

Bu red kararının ardından Av. Dizdar, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu kararda etkili olduğunu belirtti.

Dizdar, ‘Maçın devam etmesi gerekiyordu. Ancak siyasi güç, yani damat, bunu engelledi. Damat, Sörloth’un cezasını da 1 maça indirdi. Bu, Sörloth’un Beşiktaş maçına çıkabilmesi için yapıldı’ şeklinde konuştu.

Bu açıklamaların ardından Berat Albayrak, 4 Mart 2020’de Dizdar hakkında şikayette bulundu ve soruşturma izni talep edildi.

Dizdar, savunmasında ‘Konuşmamda herhangi bir hakaret bulunmamaktadır. ‘Damat müdahale etti’ ifadeleri basında yer aldı. Ben sadece ‘damat’ dedim ve kimseyi hedef almadım’ dedi.

Yargılaması bu yılın başında İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava sonucu Halk TV’nin özel haberinde yer aldı. Mahkeme Dizdar’ın beraatine karar verildi.

Bu karar hakkında konuşan Dizdar’ın avukatı Ayhan Sağıroğlu, “Bu dava, ‘damat’ kelimesinin bile suç sayılabileceğini gösterdi. Ancak ‘damat’ kelimesi toplumumuzda hakaret içermeyen bir anlam taşır. Neyse ki, savcı ve mahkeme de burada bir suç olmadığına karar verdi ve beraat kararı çıktı” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir