3 yaşında burnunda travma meydana geldi, 16 yıl sonra kıkırdak dokusunun yok olduğu anlaşıldı

Giresun’da üç yaşında düşme sonucu burnunda travma meydana gelen Ahmet B. uyku bozukluğu, nefes alma ve burun şeklinde bozukluk şikayetleri ile başvurduğu sağlık merkezinde kaburgasından alınan dokunun burnuna uygulanmasıyla yeni burnuna kavuştu. Cerrahi işlemi gerçekleştiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güven Yıldırım, çocukluk çağındaki burun travmalarının ileride burnun gelişiminin engellenmesi gibi ciddi sorunlara yol açmaması için aileleri tedbirli olmaları konusunda uyardı.

“İHMAL EDİLEN TRAVMALAR CERRAHİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR”

KABURGADAN KIKIRDAK DOKU ALINDI

Burnunda küçük yaşta travma meydana gelen genç hastaya uygulanan teknikten bahseden Prof. Dr. Yıldırım, “Hastamızın üç yaşındayken bir burun travması oluşmuştu. Bu travma sonrasında şekil bozukluğu meydana gelmişti ve nefes almada problem vardı. Travma çok küçük yaşta gerçekleştiği için hastanın burnunda oldukça fazla şekil bozuklu oluşmuştu. Kemik yapısı tamamen ezilmişti. Burunda kıkırdak yapı ve destek doku neredeyse yoktu. Cerrahi işlemde hastamızın kaburgasından bir kıkırdak parça alıp, ona şekil vererek burnu yeniden oluşturmaya çalıştık. Hasta şu an daha rahat nefes alıyor ve daha güzel bir buruna sahip oldu” dedi.

“TRAVMALAR BURNUN GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR”

Çocukluk çağı burun travmalarının aileler tarafından çok da önemsenmediğini ancak bu durumun ileride cerrahi müdahale gerektiren sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Yıldırım, “Burnun ortasındaki eğriliğin düzeltilmesi ya da eğrilikle birlikte şeklinin de düzeltilmesi ameliyatı gerek Türkiye’de gerekse de dünyada çok sık yapılıyor. Tamamen nefes alma problemleri ve şekil bozukluğu olabildiği gibi kişinin görsel kaygılarından dolayı da yapılabiliyor. Ancak özellikle çocukluk çağında oluşan travmalarda burun kıkırdağı kırılarak, kemik birleşkesinden ayrılıyor. Birleşkenin ayrılması da burnun gelişimini engelliyor. Bu da yüz ve damak gelişimini tamamen bozabiliyor. Kıkırdak tamamen kemikleşiyor ve burnun ortasında destek bir yapı kalmayabiliyor. Bu durumda olan hastaların cerrahi müdahalesi de oldukça zor oluyor. Bu hastalarda kaburgadan parça alıp, yeniden burnu oluşturmaya çalışıyoruz. O nedenle aileler çocuklarındaki küçük yaşta meydana gelen burun travmalarını mutlaka önemsesinler ve mutlaka bir uzmana başvursunlar. Yeni travma geçirmiş burunda hemen bir tamponlama ve alçılama olursa burun normal gelişimine devam eder ve ileride herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak ihmal edildiğinde ileriki yaşlarda büyük cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE VE DÜNYADA ÇOK SIK KULLANILAN BİR TEKNİK”

Kaburgadan parça alınmasının herhangi bir sağlık sorunu oluşturmayacağını söyleyen KBB uzmanı “Türkiye ve dünyada çok sık kullanılan bir tekniktir. Bu teknik çocukluk çağı burun travmalarında olduğu gibi daha önce burun ameliyatı geçirmiş kişilerde ya da etnik burun dediğimiz Afrikalı ve Asyalı hastalarda da çok sık kullanılıyor. Kaburgadan belli bir parça çıkarılıyor ve o bölge aynı şeklide kapatılıyor. Hastada hiçbir eksiklik ya da sağlık sorunu oluşturmuyor. Ancak sadece o bölgede ilk günlerde bir ağrı ve hassasiyet hissedebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

“BURNUM DAHA GÜZEL BİR FORMA KAVUŞTU”

Geçirdiği operasyon sonrası çok rahat nefes almaya başladığını belirten Ahmet B. ise, yaşamış olduğu süreci şu ifadelerle anlattı:

“Burnumda oluşan travma nedeniyle rahat nefes alamıyordum ve uyku problemleri yaşıyordum. Bu durum günlük hayatımda da bana zorluklar yaşatıyordu. Spor gibi aktivitelerde bulunurken zorlanıyordum. Burnumdaki kıkırdak yapı travma sonrası zamanla neredeyse yok olmuş. Bu da burnumda şekil bozukluğuna neden olmuştu. Yapılan cerrahi müdahaleyle burnumdan kaynaklı sorunlarım ortadan kalktı ve burnum daha güzel bir forma kavuştu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir